olej do amortyzatora motocykla

Konserwacja amortyzatora w motocyklu – olej do amortyzatora


Podczas jazdy na motocyklu (szczególnie po polskich drogach) bardzo często napotykamy różnego rodzaju dziury i wzniesienia. Jazda po takich wybojach może okazać się niezbyt komfortowa dla kierowcy, a co więcej może uszkodzić jego pojazd. W tym właśnie celu motocykle wyposażone są w amortyzatory, które jak sama nazwa mówi, amortyzują wszelkie nierówności. Jednak, aby działały one prawidłowo i służyły jak najdłużej, niezwykle ważna jest ich systematyczna konserwacja.

Jak konserwować amortyzatory motocykla?

Oprócz utrzymania ich czystości równie ważną rzeczą jest stosowanie oleju do amortyzatora motocykla (dostępnego na Moto-tour.com.pl). No ale do czego on konkretnie służy? Olej taki przede wszystkim:

  • zapobiegnie zbyt gwałtownemu uginaniu zawieszenia,
  • znacznie wydłuży jego żywotność,
  • zwiększy przyczepność kół,
  • wspomoże układ chłodzący pojazdu,
  • ułatwi czyszczenie brudów dostających się do amortyzatora podczas jazdy.

Jak wybrać właściwy olej?

Wybór i właściwe stosowanie oleju do amortyzatora motocykla wbrew pozorom nie jest takie proste. Olej taki koniecznie musi być zgodny z zaleceniami producenta i dostosowany do danego modelu amortyzatora. Niewłaściwy olej może pogorszyć wydajność amortyzatora, a nawet doprowadzić do jego uszkodzenia. A warto wspomnieć, że naprawa tego elementu nie jest wcale taka prosta. Jeśli dojdzie do takiej awarii, należy niezwłocznie zgłosić się do serwisowania. Samodzielna naprawa, szczególnie u początkujących motocyklistów może jedynie pogorszyć sprawę. Warto również pamiętać, że nalewając olej do amortyzatora, należy użyć odpowiedniej jego ilości oraz robić to w sterylnych warunkach, aby do środka nie dostały się żadne zabrudzenia.