Czyszczenie alcantary krok po kroku

Różne rodzaje tapicerek samochodowych mają swoich zwolenników i przeciwników. Skórzane są bardzo eleganckie, ale również spotykane tylko w nieco droższych autach. Welurowe są przyjemne i praktyczne, nie zawsze jednak trwałe. Mogą się przecierać i tracić kolor. Rozsądnym kompromisem jest tapicerka z alcantary. Przeciwników mordowania zwierząt od razu należy uspokoić: alcantara to nie jest owca żyjąca w Nowej Zelandii ani odmiana kajmana, jest to syntetyczne pokrycie.

Alcantara

Alcantara składa się w 68% z poliestru oraz w 32% z poliuretanu. Pojedyncze włókno jest znacznie cieńsze od ludzkich włosów. Została wynaleziona w latach 70 przez inżynierów Toyoty, obecnie jest produkowana we Włoszech. Jest to materiał trwały i miękki. Używany jest nie tylko w motoryzacji, lecz choćby jako materiał pokryć kasków czy eleganckich mebli. I oczywiście może się pobrudzić. Do jego wyczyszczenia wystarczy użyć odpowiedni środek do czyszczenia alcantary oraz postępować wg odpowiedniego schematu.

Czyszczenie alcantary w aucie

Jeżeli przydarzyło nam się małe i drobne zabrudzenie to środek do czyszczenia alcantary będzie zbędny. Wystarczy wilgotna szmatka. Natomiast, jeżeli zabrudzenia są spore, to dedykowany środek do czyszczący alcantarę będzie konieczny.


Pracę musimy zaplanować na słoneczny dzień, ponieważ tapicerka po dokładnym myciu musi odpowiednio wyschnąć. Najpierw powinniśmy dokładnie odkurzyć tapicerkę oraz pozbyć się wszelkich dużych zabrudzeń. Następnie nakładamy środek do czyszczenia alcantary i czekamy aż się wchłonie. Wtedy przystępujemy do finalnego czyszczenia. Gdy materiał jeszcze będzie wilgotny, należy go „przeczesać”. Dobrze jest też nałożyć impregnat, który przeciwdziała filcowaniu, plamieniu się i powstawaniu nowych zabrudzeń.

Więcej o środkach do czyszczenia alcantary można przeczytać na https://glossfactory.pl/alcantara.