Czym są pistolety lakiernicze i co warto o nich wiedzieć?

Pistolety lakiernicze to przydatne narzędzia do malowania różnego rodzaju powierzchni. Często wykorzystuje się je do lakierowania karoserii samochodowych, chociaż doskonale sprawdzają się w innych sytuacjach. Dlatego warto dowiedzieć się o nich więcej.

Jak działają pistolety lakiernicze?

Tego typu narzędzia mają prostą metodę działania. Do uruchomienia pistoletów lakierniczych potrzebny jest kompresor. To dzięki niemu sprężone powietrze wypycha do dyszy lakier znajdujący się w specjalnym pojemniku przymocowanym do pistoletu.

Wydostaje się on na zewnątrz w postaci charakterystycznej mgiełki. Zasada działania zbliżona jest to dobrze znanych sprayów różnego rodzaju. Zaletą pistoletów lakierniczych jest możliwość pokrycia bardzo szybko sporej powierzchni bez zostawiana smug.

Pistolety lakiernicze – do czego można je zastosować?

Narzędzia te najczęściej spotykane są w zakładach blacharsko-lakierniczych. Znajdują one tam praktyczne zastosowanie i ułatwiają renowację pojazdów. Tyle że korzysta się z nich także w innych przypadkach. Pistolety lakiernicze ze sklepu dlalakierni.pl doskonale nadają się do prac w domu i w ogrodzie.

Można z ich pomocą malować pomieszczenia mieszkalne, jak i płoty czy elementy o skomplikowanych kształtach. Bardzo pomocne jest to w przypadku tych ostatnich, które ze względu na swoją architekturę ciężko jest pomalować pędzlem.

Jakie są rodzaje pistoletów lakierniczych?

Dzielą się one na kilka rodzajów:

  1. HP (High Pressure), co oznacza wysokie ciśnienie i są one najstarszymi narzędziami tego typu nazywanymi konwencjonalnymi.
  2. HVLP (High Volume, Low Pressure), charakteryzują się dużą objętością i niskim ciśnieniem.
  3. LVLP, (Low Volume, Low Pressure), łączą one cechy dwóch poprzednich, nie wymagają dużego ciśnienia i zużywają mniej środków lakierniczych.

Decydując się na pistolet lakierniczy, należy pamiętać, żeby dobrać odpowiednią dyszę do powierzchni, którą zamierza się pomalować. Poza tym narzędzia mają dwie możliwości umieszczenia zbiornika: na dole i u góry.

Pierwszy wariant sprawdza się podczas prac z większymi powierzchniami. Drugi idealnie nadaje się do malowania mniejszych elementów i detali. Wszystko to przekłada się na większy komfort i efektywność. Czynniki te zdecydowanie przemawiają za wyborem pistoletów lakierniczych.