Kiedy trzeba wymienić klocki hamulcowe w samochodzie?

Wymiana klocków w układzie hamulcowym jest niezbędna dla utrzymania bezpieczeństwa i wydajności pojazdu. Czas wymiany zależy od różnych czynników, w tym nawyków jazdy, typu pojazdu i rodzaju używanych klocków. Zobacz, w jakiej sytuacji konieczne będzie zakupienie nowych klocków!

Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że uszkodzone i niesprawne elementy układu hamulcowego są przyczyną poważnych wypadków. Kiedy konieczna jest wymiana klocków?

Zredukowana grubość klocków

Większość klocków hamulcowych posiada wskaźnik zużycia, który zostaje odsłonięty w miarę zużywania się materiału. 

Gdy grubość klocka osiągnie określony poziom, wskaźnik zużycia zetknie się z tarczą hamulcową, wydając pisk. Jeśli ten dźwięk będzie słyszalny podczas hamowania, jest to wyraźny znak, że dotychczas stosowanych żywotność klocków dobiega końca i wymagają wymiany.

Odgłosy pisków

Wysokie piski podczas hamowania często wskazują na zużycie klocków i ich kontakt z tarczami hamulcowymi. 

Gdy zatem pojawia się ten dźwięk, trzeba pamiętać o tym, żeby jak najszybciej dokonać wymiany klocków na nowe.

Zgrzytanie

Jeśli podczas hamowania słychać zgrzyt lub dźwięk ocierającego się metal o metal, jest to poważny objaw zużycia klocków. 

Oznacza to, że materiał cierny jest całkowicie zużyty, a metalowa płytka nośna klocka ma teraz bezpośredni kontakt z tarczą hamulcową. Kontynuowanie jazdy w tym stanie może spowodować uszkodzenie tarczy hamulcowej i innych elementów, co może prowadzić do bardziej kosztownych napraw.

Zmniejszona skuteczność hamowania

Gdy skuteczność hamowania pojazdu uległa pogorszeniu, na przykład droga hamowania jest wydłużona lub pedał hamulca jest bardziej miękki, może to być spowodowane zużytymi klockami.

W takiej sytuacji nadmiernie zużyty materiał cierny oznacza mniej skuteczne hamowanie, dlatego należy niezwłocznie wymienić klocki na nowe.

Wibracje lub pulsacja

Uczucie pulsowania lub wibracje pedału hamulca podczas naciskania hamulców mogą być oznaką nierównomiernego zużycia klocków lub wypaczonych tarcz hamulcowych. 

Lampki ostrzegawcze

Niektóre nowoczesne pojazdy są wyposażone w lampkę ostrzegawczą na desce rozdzielczej, która zapala się, gdy klocki hamulcowe są zużyte. Jeśli zaświeci się lampka ostrzegawcza hamulców, zaleca się zatem sprawdzić klocki hamulcowe i w razie potrzeby je wymienić.

Widoczne zużycie

Regularnie sprawdzaj klocki przez felgi koła. Jeśli widzisz, że materiał cierny jest zużyty w pobliżu tarczy nośnej, warto pomyśleć o zakupieniu nowych. Sprawdź także, czy nie ma na nich zauważalnych pęknięć, glazury lub oznak nierównego zużycia.

Wymiana klocków na nowe jest zatem zalecana w wielu sytuacjach, ponieważ w przeciwnym przypadku może doprowadzić to do poważnych problemów z pojazdem, a nawet wypadków. Dodatkowo warto wskazać, że niesprawne hamulce, których powodem są nadmiernie zużyte klocki, mogą spowodować, że samochód nie przejdzie przeglądu okresowego. Warto więc pamiętać o powyższych poradach, aby wiedzieć, kiedy konieczne będzie dokonanie wymiany klocków na nowe!