Dlaczego warto zmieniać opony?

Każdy kierowca doskonale wie, że dwa razy do roku wulkanizacja jest tym miejscem, które koniecznie musi odwiedzić. Nie jednak dla swojej przyjemności, lecz by wymienić opony. Po co jednak to robić? Dlaczego wymiana opon jest tak ważna?

Wymiana opon na zimę

Już w połowie jesieni, gdy temperatura zaczyna spadać w okolice zera, a także pojawiają się pierwsze lekkie opady śniegu, bardzo szybko pod zakładami wulkanizacyjnymi ustawiają się kolejki chętnych do wymiany opon kierowców. Praktyka ta jest wynikiem znacznego spadku przyczepności opon letnich, które zupełnie nie są przystosowane do niskich temperatur oraz znajdującego się na jezdni śniegu, oraz lodu. Opona zimowa, dzięki określonej mieszance gumy, oraz specjalnie zaprojektowanemu bieżnikowi, jest w stanie zwiększyć tę przyczepność do poziomu, który będzie oznaczał możliwość bezpiecznego poruszania się po drodze samochodem. Z tego powodu, gdy tylko temperatura zaczyna spadać poniżej 5 stopni Celsjusza, a także pojawiać się mogą opady marznącego deszcz lub deszczu ze śniegiem, czym prędzej powinno się dokonać wymiany opon – https://nordauto-olsztyn.volvocars-partner.pl/o-nas/profesjonalna-wymiana-opon-serwisie/.

Wymiana opon na lato

Dlaczego jednak wymienia się opony w lecie? Przecież w czasie lata, gdy temperatura powietrza jest wysoka a nawierzchnia doskonale sucha, nie ma żadnego problemu z przyczepnością. Jest ona zawsze na dobrym poziomie. Dlaczego więc istnieje konieczność wymiany opon z zimowych na letnie? Powód jest bardzo prosty i każdy kierowca, może się o nim bardzo szybko, bardzo boleśnie przekonać. Opona zimowa w nawet najmniejszym stopniu nie jest przystosowana do pracy w warunkach letnich. Wysoka temperatura powoduje jej natychmiastową degradację, czyli bardzo szybkie zużycie. Wystarczy tylko kilkanaście tygodni pracy w ciepłych warunkach, aby opona zimowa nadawała się do wyrzucenia. A to z ekonomicznego punktu widzenia jest po prostu niedopuszczalne. Z tego powodu o wiele lepszym pomysłem jest kupienie zestawu opon letnich i dokonywania wymian w zależności od pory roku. Jest to rozwiązani tańsze i bezpieczniejsze.